• 37 psů (v zastoupení plemen: border kolie, australský ovčák, australská kelpie, německý ovčák, flat coated retrívr, rhodéský ridgeback, kříženci...)
  • závodí se v týmu (který je složen z 1 psovoda a 1 psa)
  • rozhodčí: Pavla Hejralová
  • fotografka: Hana Bečvářová
  • pořadatelé: Aneta Bláhová a Karolína Medová

O víkendu 25.-26.5. v obci Plav, nedaleko Českých Budějovic, se uskutečnily první dogfrisbee závody na jihu Čech. Tyto závody byly zařazeny do ligy dogfrisbee a zároveň se z nich účastníci mohli kvalifikovat na mistrovství České republiky. Ráda bych Vás seznámila s disciplínami, v kterých se soutěžilo a i s týmy, které v nich zvítězily.

V každé z disciplín je za cíl, aby psovod co nejlépe hodil disk a pes ho před dopadem na zem chytil do zubů. V sobotu, po registraci týmů, byl závod v 10 hodin zahájen 1. kolem disciplíny SUPER PRO TOSS AND FETCH. Po 33 týmu. Z kvalifikace nám vzešlo 8 nejlepších týmu, které postoupili do semifinále. Nejvíce bodů v ní získal Josef Brčák s Rastee, pro které to byly zároveň první závody. Po poledni se odehrálo 2.kolo SPTF, semifinále a finále DogDartbee a sobota byla téměř za námi. Chybělo už jenom vyhlásit vítěze. Pojďme se tedy s vítězi a jednotlivými disciplíny seznámit.

SUPER PRO TOSS AND FETCH

Disciplína, v které jde nejen o rychlost, ale i přesnost a délku hodů. V časovém limitu 90 sekund se týmy snaží nasbírat co nejvíce bodů. SPTF, jak se zkráceně této disciplíně říká, je 2 kolová a v každém kole je možné získat maximálně 25 bodů.

V Divizi I, ve které se nacházejí zkušení závodníci, startovalo 16 týmu. Byli to velmi vyrovnané výkony a v prvním kole nejlépe házela a nejlépe chytal Aneta Bláhová a Pepin (22,5 bodů), potom Petra Šedivá a Aston Martin (21,5 bodů ) a na průběžně 3. místě se umístila Pavla Gašpárková a Tony (21 bodů). Ovšem po druhém kole, vše dopadlo jinak a 1.místo atakovala z průběžně 6.pozice Nikol Vízková s Barčou. Na stupni vítězů jsme tedy mohli vidět tyto týmy:

1.místo - Nikol Vízková a Barča (40,5 bodů a kvalifikace na MČR)

2.místo - Pavla Gašpárková a Tony (40 bodů a kvalifikace na MČR)

3.místo - Aneta Bláhová a Pepin (39,5 bodů)

V Divizi II, kde startují začátečníci, se sešlo 15. týmů. Po prvním kole byla na 1. místě Hana Bečvářová a Ágnes (20 bodů) , na druhém Eva Benešová a Číro (19 bodů) a na průběžném 3. místě Pavel Jouza a Bayli s 18 body. Konečné pořadí bylo následující a musím konstatovat, že by se s těmito výkony neztratili ani v Divizi I. :

1.místo - Eva Benešová a Číro (37,5 bodů)

2.místo - Pavel Jouza a Bayli ( 35 bodů)

3.místo - Hana Bečvářová a Ágnes (32,5 bodů)

DOGDARTBEE

V této disciplíně se hází na terč. Každý má 9 hodů. Podle toho kam pes dopadne, tolik bodů získá. Samozřejmě musí být disk psem chycen za letu. Byla to nejpočetnější disciplína víkendu. V kvalifikaci závodilo 33 týmu. Ovšem pouze 8 nejlepších mohlo postoupit do semifinále, kde týmy soupeřily o 4 finálové místa. Postupová místa vybojovali Jolana Krátka a Tyga, Nikol Vízková a Pussa, Pavel Jouza a Bayli a poslední postupové místo do finále vybojoval Josef Brčák a Rastee. Do poslední chvíle to vypadalo, že první místo obsadí Jolana Krátka a Tyga, ovšem to by nebyl sport, aby se to posledním hodem Pavla Jouzy nezměnilo. Hodil krásný hod přesně mířený na střed, Bayli ho chytil a předními packy dopadl přímo na střed terče. Konečné pořadí bylo následující :

1.místo - Pavel Jouza a Bayli (230 bodů)

2.místo - Jolana Krátka a Tyga (190 bodů)

3.místo - Nikol Vízková a Pussa (170 bodů)

Tím ovšem sobota neskončila. Po předání cen vítězům, doplnění sil formou krátkého odpočinku a večeře, se hrál discgolf. Skvěle ho pro nás připravila Pavla Hejralová, zahrálo si 8 nadšenců, bez psů. Byl na 7 jamek - cílů a křižovala ho nejedna přírodní překážka. Dokonce se párkrát muselo pro disk do protékající řeky Malše. Prostě a jednoduše, dokonalá večerní zábava pro frisbee nadšence, zakončená posezením u ohně. Tím už sobota plná zážitků a krásných sportovních výkonů opravdu skončila. Pár hodin spánku a je tu druhý závodní den.

Neděle, tak ta se nám nesla v poklidném tempu, aspoň z pohledu pořadatele. Čekal nás Quadruped a Paralelní TimeTrial. Začalo se v 9 hodin kvalifikačními hody bez psů do disciplíny Quadruped.

QUADRUPED

Cílem je hodit co nejdále, muži a ženy závodí zvlášť. Jeden hod, do kterého dáte vše a podle toho vás rozřadí do skupin. Z žen nejdále hodila Kristýna Nosková (57,3m), která je s Mejzou držitelkou světového rekordu 84,16 metrů! Neskutečný výkon, kdy pes disk na takovou vzdálenost doběhne a ještě chytí. Z mužů v kvalifikaci nejdále hodil Martin Lev 54,3 metru. Jedenáct žen a pět můžu si hodilo své kvalifikační hody, došli si pro své psí sportovce, byli rozřazení do skupin a mohlo se pokračovat.

QUADRUPED ženy

Jedenáct závodních týmu bylo rozděleno do 3 skupin a z každé jen jeden nejlepší tým mohl postoupit. Těmi se stali Aneta Bláhová a Pepin hodem dlouhým 47,9 metru. Kristýna Nosková a Mejza postoupili hodem dlouhý 58,8 metru a Pavla Gašpárková a Tony s hodem 43,6 metrů. Zbytek závodního pole mělo ještě možnost dostat se do finále z kola Last chance. Tu, jak se říká, popadla za pačesy Nikol Vízková a Barča hodem dlouhým 52,7 metru. Finále bylo napínavé. Byli tam dlouhé i kratší hody, psi to dělali napínavé a některé disky nechytili. Můžete mít nejdelší hod závodu a přesto nestát na stupních vítězů. Vše je o tom,aby ten dlouhý hod přišel ve správnou chvíli. A tak se na stupně vítězů postavili týmy v tomto pořadí a takto dlouhé byli jejich nejlepší hody dne:

1.místo - Nikol Vízková a Barča (58,4m kvalifikaci na MČR)

2.místo - Kristýna Nosková a Mejza (58,8m kvalifikace na MČR)

3.místo - Aneta Bláhová a Pepin (52 m kvalifikace na MČR)

QUADRUPED muži

Jelikož se mezi muži sešlo pouze 5 odvážlivců závodit v hodu na dálku, byli rozděleni do dvou skupin. Z první skupiny hodem dlouhým 45,3 metru postoupil Martin Pelikán a Bexley. Z druhé Michal Jansa a Dárek s hodem 54,2 metru, kterým si i splnili kvalifikaci na MČR. A do finále se k nim přidal z poslední šance Martin Lev a Erzo s nejdelším hodem dne 61,5 metru. Na stupních vítězů stáli v tomto pořadí a v závorce jsou uvedeny jejich nejlepší hody dne.

1.místo - Michal Jansa a Dárek (57 m kvalifikace na MČR)

2.místo - Martin Lev a Erzo (61,5m již kvalifikován na MČR)

3.místo - Martin Pelikán a Bexley (45,3m)

PARALELNÍ TIMETRIAL

Disciplína, v které jde hlavně o rychlost. Pes musí co nejrychleji chytit a přinést hozený disk za 18 metrovou vzdálenost a to zopakovat ještě jednou. Nejdříve se začalo kvalifikací, do které se přihlásilo 20 závodních týmu. Změřil se jim čas a 16 nejrychlejších postoupilo do vyřazovacích kol. Dál jsou týmy rozřazení do dvojic, soutěží současně a kdo rychleji chytí dva disky vyhrává. Tři, dva, jedna pojďme se podívat na výsledky. O 3.místo si to rozdali Aneta Bláhová a Pepin proti Kristýna Nosková a Mejza. O 1.místo soupeřili Nikol Vízková a Pussa proti Martin Pelikán a Bexley. A jak to dopadlo?

1.místo - Nikol Vízková a Pussa

2.místo - Martin Pelikán a Bexley

3.místo - Aneta Bláhová a Pepin

Vítězové již byli známi, nezbývalo než je ocenit a rozjet se ke svým domovů. Na závěr bych ještě chtěla poděkovat všem závodníkům, kteří dorazili na jih Čech a podpořili tak první frisbee závody v těchto končinách. Našim rodinám, rozhodčí Pavle Hejralové, pomocníkům, fotografce Hance Bečvářové a já předně spoluorganizátorce Anetě Bláhové. Bez Vás by ty závody nebyly!